Międzynarodowy konkurs Dyktando Niepodległościowe

06.12.2018

W Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego odbył się Międzynarodowy Konkurs Dyktando Niepodległościowe pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna i Starosty Powiatu Cieszyńskiego. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Cieszyna i Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę ( 1914/1918 – 1989 ) oraz kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.
Wśród zaproszonych gości obecna była Pani Burmistrz Gabriela Staszkiewicz, Pani Daria Czarnecka z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego oraz nauczyciele poloniści, którzy przygotowywali uczniów do dyktanda. W czasie pracy Komisji Konkursowej, która sprawdzała prace bezpośrednio po zakończeniu dyktanda uczniowie wysłuchali wykładu Pani Władysławy Magiery na temat burzliwych lat odzyskiwania niepodległości na Śląsku Cieszyńskim. W wydarzeniu, które swoim występem uświetniła kapela Wisła udział wzięło 43 uczniów.
Po zakończeniu części artystycznej nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. I miejsce zdobyła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego Emilia Koczoń pod opieką mgr Agaty Ogórek, II miejsce zajęła uczennica Paulina Tomica ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej pod opieką mgr Ewy Kuleszy, zaś III miejsce zdobył Jan Konarzewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego pod opieką mgr Haliny Puczek.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Pani Radosława Baściuk.