Aktualności

wróć
dsc0315-resize

Obchody 100-lecia niepodległości w ZSGH w Wiśle

27.11.2018

Radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości stanowiło dominantę nastrojową obchodów 100-lecia odrodzenia Polski, które miały miejsce w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie - pan Michał Rajwa, sekretarz w Urzędzie Miejskim w Wiśle - pan Sylwester Foltyn, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im, P. Stalmacha w Wiśle - pani Joanna Sobczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle - pani Renata Czyż; historyczka, nauczycielka i wicedyrektorka ZSGH w Wiśle, odznaczona m.in. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Srebrną Cieszynianką - pani Danuta Szczypka; historyczka, nauczycielka, dyrektorka Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, honorowa obywatelka miasta Skoczowa, odznaczona m.in. odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa bielskiego” oraz Laurem Srebrnej Cieszynianki - pani Halina Szotek. Uroczystości rozpoczęły się od akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niezmiernie ważnym punktem obchodów Dnia Radosna Niepodległa była sesja popularnonaukowa: „Świt niepodległości: historia - literatura – kultura”, podczas której wybitni historycy wskazali centralne i lokalne aspekty dróg do niepodległości. Najpierw pan Henryk Podżorski zaprezentował czasy I wojny światowej, kiedy to kształtowały się różne opcje odbudowy państwowości polskiej w referacie „Polskie drogi do niepodległości”. Z perspektywy międzynarodowej historii wielkiej zostaliśmy przeniesieni do historii lokalnej za sprawą wystąpienia „U progu niepodległości” pani Haliny Szotek, która zilustrowała mechanizmy budowania państwowości polskiej na Śląsku Cieszyńskim. Następnie przenieśliśmy się do najbardziej rdzennej, małej ojczyzny, o losach której opowiedziała pani Danuta Szczypka w odczycie „Wisła w drodze do niepodległości”. Prelegentka ukazała sytuację wiślańskiej ludności w obliczu upadku Austro-Węgier, powstania Czechosłowacji i Polski.  Z perspektywy historycznej przenieśliśmy się w kontekst literacki za sprawą wystąpienia pani Marzeny Brózdy pt. „Jestem tylko łowcą słów /Czujny i zasłuchany/ Wyszedłem w świt na łów – Między życiem a literaturą: portret Juliana Tuwima”. Prelegentka z pełną finezją zaprezentowała życie i twórczość autora „Kwiatów polskich”. Pierwsza część obchodów zakończyła się krótkim koncertem pieśni patriotycznych  wykonanych na skrzypcach.

Następny punkt programu brzmiał „A polskość to słodycz sama?… Biało-czerwony bankiet w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”. Centralnym punktem bankietu był tort niepodległościowy, który powstał m.in. z 420 sztuk jaj, 8 kg mąki pszennej, a dokonane dzieło zwieńczała 10 metrowa wstążka w barwach flagi narodowej. Ów słodki antrakt stanowił przedsmak dalszego ciągu radosnego świętowania, ponieważ na sali gimnastycznej ZSGH czekali już aktorzy, by przedstawić - montaż literacko-muzyczny „Kabaretiadę Juliana Tuwima”.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice