Aktualności

wróć
img-0514a

Praktyki dla pielęgniarek w Szpitalu Śląskim

18.06.2019

Szpital Śląski w Cieszynie w poniedziałek 17 czerwca podpisał porozumienie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, dotyczące praktyk dla studentów na kierunku pielęgniarstwo. Na mocy tego porozumienia, kształcący się w raciborskiej uczelni mieszkańcy naszego powiatu będą mogli zdobywać doświadczenie i praktyczną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa w cieszyńskim szpitalu.

Uczelnia będzie starała się organizować zajęcia teoretyczne w ten sposób, aby nie kolidowały one z praktyczną nauką zawodu w szpitalu.

W spotkaniu uczestniczyli Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński, Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, Rektor PWSZ w Raciborzu oraz Jan Kawulok, Dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Problem braku personelu pielęgniarskiego dotyka większość placówek w całym kraju, a nowych specjalistów przybywa bardzo mało. Dyrekcja Szpitala Śląskiego stara się jednak zachować odpowiedni poziom zatrudnienia w tym zawodzie, zapobiegając likwidacji łóżek na oddziałach.
- Inicjujemy dziś nową formę współpracy naszego szpitala z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu w zakresie kształcenia pielęgniarek i pielęgniarzy. Chcemy tym samym zwiększyć zainteresowanie podjęciem studiów na tym kierunku. Mamy sporo do zaoferowania i chcemy się otworzyć dla tych osób, które zdecydują się podjąć naukę w tym zawodzie. - rozpoczął spotkanie Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.


Jednym z rozwiązań tego problemu jest wprowadzanie na kolejnych uczelniach kierunku pielęgniarstwo oraz zwiększenie limitu miejsc w rekrutacji na studia. Kierunek pielęgniarstwo został uruchomiony również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu i cieszy się sporym zainteresowaniem.

- Nasze pielęgniarstwo jest młode,ale mamy podpisane umowy na praktyki ze szpitalami w regionie, oferując w ten sposób studentom praktyczną wiedzę.Ucieszyliśmy się, gdy padła propozycja współpracy ze strony cieszyńskiego szpitala, bo jest to placówka, która świadczy usługi na najwyższym poziome, a nasi studenci będą mogli uczyć się zawodu od profesjonalistów. – podkreśliła Ewa Stachura, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu podczas podpisywania porozumienia.

Absolwenci pielęgniarstwa mogą liczyć na pewną pracę w kraju, a także coraz większąsamodzielność zawodową, która wynika ze wzrostu profesjonalizacji tego zawodu. Obecnie pielęgniarka czy pielęgniarz przejmuje coraz więcej zadań związanych z procesem leczenia i diagnozy, tj. zlecanie badań diagnostycznych, wypisywanie recept czy obsługę specjalistycznego sprzętu.

- Kształcenie pielęgniarek powinno być oparte na dwóch filarach: szpital i uczelnia. Taki model powinien zaprocentować. Szpital w Cieszynie posiada wszystkie oddziały, które są wymagane w procesie kształcenia pielęgniarek. Porozumienie, które zostanie dziś podpisane ma pomóc w kształceniu w ramach przepisów, które określiło Ministerstwo Zdrowia. Osoby, które będą podejmowały trud kształcenia praktycznego przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, muszą być to osoby o najwyższych kwalifikacjach. Na szczęście Szpital Śląski ma bardzo duże zaplecze, jeśli chodzi o wysoko wykwalifikowane pielęgniarki. Musimy jako powiat odrabiać braki w kadrze pielęgniarskiej, które powstały po zamknięciu liceów medycznych – mówił na spotkaniu Jan Kawulok, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Swoją pomoc zaoferował również Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

- Jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Podpisuję się pod pomysłem realizacji praktyk studenckich dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy z naszego regionu. Zawsze chętnie wspieram takie inicjatywy, które są pożyteczne dla powiatu i jego mieszkańców.

Szpital Śląski w Cieszynie to jedna z najlepszych placówek w regionie. Dysponuje profesjonalną i wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz posiada wysokiej klasy sprzęt medyczny ratujący zdrowie i życie ludzi. Zdobywanie praktycznej wiedzy oraz cennego doświadczenia zawodowego w cieszyńskim szpitalu to wartość sama w sobie.

Szybkie menu

Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy