img-0514a

Praktyki dla pielęgniarek w Szpitalu Śląskim

18.06.2019

Szpital Śląski w Cieszynie w poniedziałek 17 czerwca podpisał porozumienie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, dotyczące praktyk dla studentów na kierunku pielęgniarstwo. Na mocy tego porozumienia, kształcący się w raciborskiej uczelni mieszkańcy naszego powiatu będą mogli zdobywać doświadczenie i praktyczną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa w cieszyńskim szpitalu.

Uczelnia będzie starała się organizować zajęcia teoretyczne w ten sposób, aby nie kolidowały one z praktyczną nauką zawodu w szpitalu.

W spotkaniu uczestniczyli Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński, Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, Rektor PWSZ w Raciborzu oraz Jan Kawulok, Dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Problem braku personelu pielęgniarskiego dotyka większość placówek w całym kraju, a nowych specjalistów przybywa bardzo mało. Dyrekcja Szpitala Śląskiego stara się jednak zachować odpowiedni poziom zatrudnienia w tym zawodzie, zapobiegając likwidacji łóżek na oddziałach.
- Inicjujemy dziś nową formę współpracy naszego szpitala z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu w zakresie kształcenia pielęgniarek i pielęgniarzy. Chcemy tym samym zwiększyć zainteresowanie podjęciem studiów na tym kierunku. Mamy sporo do zaoferowania i chcemy się otworzyć dla tych osób, które zdecydują się podjąć naukę w tym zawodzie. - rozpoczął spotkanie Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest wprowadzanie na kolejnych uczelniach kierunku pielęgniarstwo oraz zwiększenie limitu miejsc w rekrutacji na studia. Kierunek pielęgniarstwo został uruchomiony również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu i cieszy się sporym zainteresowaniem.

- Nasze pielęgniarstwo jest młode,ale mamy podpisane umowy na praktyki ze szpitalami w regionie, oferując w ten sposób studentom praktyczną wiedzę.Ucieszyliśmy się, gdy padła propozycja współpracy ze strony cieszyńskiego szpitala, bo jest to placówka, która świadczy usługi na najwyższym poziome, a nasi studenci będą mogli uczyć się zawodu od profesjonalistów. – podkreśliła Ewa Stachura, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu podczas podpisywania porozumienia.

Absolwenci pielęgniarstwa mogą liczyć na pewną pracę w kraju, a także coraz większąsamodzielność zawodową, która wynika ze wzrostu profesjonalizacji tego zawodu. Obecnie pielęgniarka czy pielęgniarz przejmuje coraz więcej zadań związanych z procesem leczenia i diagnozy, tj. zlecanie badań diagnostycznych, wypisywanie recept czy obsługę specjalistycznego sprzętu.

- Kształcenie pielęgniarek powinno być oparte na dwóch filarach: szpital i uczelnia. Taki model powinien zaprocentować. Szpital w Cieszynie posiada wszystkie oddziały, które są wymagane w procesie kształcenia pielęgniarek. Porozumienie, które zostanie dziś podpisane ma pomóc w kształceniu w ramach przepisów, które określiło Ministerstwo Zdrowia. Osoby, które będą podejmowały trud kształcenia praktycznego przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, muszą być to osoby o najwyższych kwalifikacjach. Na szczęście Szpital Śląski ma bardzo duże zaplecze, jeśli chodzi o wysoko wykwalifikowane pielęgniarki. Musimy jako powiat odrabiać braki w kadrze pielęgniarskiej, które powstały po zamknięciu liceów medycznych – mówił na spotkaniu Jan Kawulok, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Swoją pomoc zaoferował również Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

- Jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Podpisuję się pod pomysłem realizacji praktyk studenckich dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy z naszego regionu. Zawsze chętnie wspieram takie inicjatywy, które są pożyteczne dla powiatu i jego mieszkańców.

Szpital Śląski w Cieszynie to jedna z najlepszych placówek w regionie. Dysponuje profesjonalną i wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz posiada wysokiej klasy sprzęt medyczny ratujący zdrowie i życie ludzi. Zdobywanie praktycznej wiedzy oraz cennego doświadczenia zawodowego w cieszyńskim szpitalu to wartość sama w sobie.