Ratujmy drzewa - spotkanie ws. wycinki drzew

Ratujmy drzewa - spotkanie w sprawie wycinki drzew

11.07.2019

W dniu 10 lipca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka z przedstawicielkami Ruchu Społecznego „Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim” dotyczące prowadzonej wycinki drzew przy linii kolejowej w Cieszynie. Z ramienia Ruchu w spotkaniu uczestniczyły: Irena Fluder – Kudzia, Agnieszka Liberda oraz Monika Szlauer.

W poniedziałek (8.07.2019 r.) mimo olbrzymiego sprzeciwu mieszkańców oraz władz Miasta Cieszyn, PKP S.A., poleciły prywatnej firmie kontynuację prac przy wycince. Przeprowadzono je na terenie, którego spółka jest właścicielem.

Ruch sprzeciwia się wycince drzew prowadzonej przez Polskie Linie Kolejowe, PKP PLK S.A., Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu. Zakres działania PKP określają przepisy (Ustawa o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r. i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r.).
Według rozporządzenia z 2008 r. wszystkie drzewa rosnące w pasie 15 m od skrajnej osi toru stanowią zagrożenie dla ruchu kolejowego.

- Jako Mieczysław Szczurek jestem za tymi drzewami całym sercem. Sam w swoim przydomowym ogrodzie posadziłem sporo drzew, nasadzam kolejne, dbam o nie, pielęgnuję, w żadnym razie nie chcę i nie zamierzam ich wycinać. Niestety w tej konkretnej sytuacji jestem urzędnikiem, którego obowiązują przepisy. Niestety te decyzje musiałem podjąć z mocy prawa, w tym przypadku nie miałem żadnego pola manewru. Za niepodpisanie takiej decyzji grozi mi jako staroście kara do 3 lat więzienia, ponieważ są to tzw. decyzje obligatoryjne. Jeżeli strona przynosi mi komplet dokumentów, mogę te dokumenty jedynie sprawdzić pod kątem zgodności z obowiązującym prawem. Co do tych decyzji wcześniej wymienionych, nie mam innej możliwości działania, ponieważ niepodjęcie ich przeze mnie byłoby zaniechaniem, powiedział Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.

Członkowie Ruchu przygotowali ogólnopolską petycję do Ministra Infrastruktury o zmianę przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r., w którym nastąpiłoby zmniejszenie odległości od torów z 15 na 6 m. Petycja jest dostępna w Internecie pod linkiem. – My już nie prosimy, my już będziemy żądali, by jak najszybciej nastąpiła zmiana prawa, dlatego, że skala, jaka dotyczy tych drzew, przeraża, przerasta nasze oczekiwania, myślę też, że i oczekiwania miasta oraz wszystkich mieszkańców, chcemy z tą petycją dotrzeć do jak największej ilości ludzi w Polsce, powiedziała Irena Fluder-Kudzia, radna Miasta Cieszyn.

O pierwszym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Cieszynie ws. wycinki pisaliśmy TUTAJ.

Nagranie wideo ze spotkania znajduje się tutaj.