uczennice-z-bielska-bialej-najlepsze-w-wojewodztwie-slaskim

Uczennice z Bielska-Białej najlepsze w województwie śląskim

02.04.2021

Kinga Kasprowska, Wiktoria Świątek i Wiktoria Wróbel z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej okazały się najlepsze z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych w województwie śląskim. Już 16 kwietnia uczennice z Bielska-Białej będą reprezentować nasze województwo w finale Olimpiady ZUS.

Bielski Ekonomik jako jedna z 18 szkół w Polsce, wchodzi do ogólnopolskiego finału Olimpiady ZUS. Droga do finału nie była łatwa. W konkursie wystartowało łącznie 3,1 tys. uczniów ze 101 szkół w woj. śląskim. Spośród tego grona do etapu wojewódzkiego dostało się tylko 25 szkół, w tym aż 5 szkół z terenu działalności bielskiego Oddziału ZUS (tj. 3 szkoły z Bielska-Białej, jedna z Wisły i jedna z Żywca). Najlepsze w tym roku w wojewódzkich zmaganiach okazały się uczennice z bielskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych. - Dziewczęta już we wcześniejszych latach brały udział w konkursie ZUS, ale nie miały okazji brać udziału w centralnym konkursie. W tym roku okazały się bezkonkurencyjne. Na 25 możliwych punktów zdobyły 23 w krótszym niż 20 minut czasie. A trzeba przyznać, że podczas tego etapu olimpiady czas ma znaczenie. Jeżeli dwa zespoły uzyskałyby taką samą liczbę punktów, to wygrywa ten, który odpowiedzi udzielił w krótszym czasie. Dlatego startujące zespoły nie tylko muszą zmierzyć się ze swoją wiedzą, ale też z refleksem, umiejętnością szybkiego kojarzenia i odpowiadania - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Teraz przed uczennicami sporo nauki, a czasu niewiele, bo do finału pozostało dwa tygodnie. Do opanowania mają szerszy zakres materiału niż dotychczas, także ten uwzględniający aktualne zmiany w przepisach. - Etap centralny to właściwie wiedza ekspercka, w tym spora praca nad ustawami, przepisami, z którymi na co dzień mają do czynienia urzędnicy w ZUS. Wymaga to dużo zaangażowania, ale biorąc pod uwagę to, że uczennice tak świetnie przygotowały się do etapu wojewódzkiego wierzę, że tytuł laureata jest w zasięgu ich możliwości, za co bardzo mocno trzymam kciuki - dodaje rzeczniczka.

Przypomnijmy, że olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Na zwycięzców w etapie centralnym czeka wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a także indeksy na niektóre uczelnie, m.in. na: Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy Uniwersytet Warszawski.

Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński