Aktualności

wróć
img-3815

Zapal się na niebiesko dla autyzmu!

05.04.2019

5 kwietna 2019 r. (piątek) na cieszyńskim Rynku odbyła się impreza "Zapal się na niebiesko dla autyzmu", której organizatorami byli: Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży NASZE DZIECI, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cieszynie oraz Fundacja "Słoneczna Kraina Dzieciom".

Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli: Burmistrz Miasta Cieszyn Gabriela Staszkiewicz, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji prof. zw. dra hab. Zenon Gajdzica.

- Dzisiaj mocno solidaryzuję się z osobami chorymi na autyzm, dlatego jak sami widzicie - ubrałem się w kolorze niebieskim, który jest kolorem niewinności oraz nadziei. Przypomnę jeszcze, że niebieski to także kolor chłopców, ponieważ na tę chorobę choruje więcej chłopców niż dziewczynek. Na koniec muszę się Państwu do czegoś przyznać – osobiście jednak preferuję styl bardziej formalny, ale dla vis maior, dziś z tego swojego stylu ubierania świadomie zrezygnowałem, tylko po to, żeby mocnej wesprzeć głos autystów i ich rodzin, by mógł on być mocniej oraz głośniej słyszalny! Pamiętajcie także o tym, że także autyści są częścią naszego społeczeństwa, przez swoją chorobę nie mogą być ani dyskryminowani, ani tym bardziej wykluczani ze środowiska, w którym na co dzień żyją, uczą się, rozwijają czy pracują! A więc zaświeciłem się na niebiesko dla wszystkich tutaj dzieciaczków i ich rodzin, które na co dzień walczą z tą chorobą - mówił w trakcie powitania Starosta Cieszyński, Mieczysław Szczurek. - W naszym kraju świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest bardzo słaba, praktycznie znikoma. Nasze reakcje na odmienne zachowanie osób z tą jednostką chorobową bywają okrutne i krzywdzące, są także bardzo bolesne dla bliskich osób żyjących z tą chorobą. Jak podaje Fundacja Synapsis - dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”. Takie myślenie trzeba jak najszybciej zmienić!  Uważam, że ważne są akcje, jak ta dzisiejsza, ponieważ bezpośrednio wpływają na pozytywną zmianę w myśleniu na temat tego schorzenia w przestrzeni opinii publicznej i za to chciałbym bardzo serdecznie wszystkim zaangażowanym w to działanie serdecznie podziękować, dodaje Wicewstarosta Powiatu Cieszyńskiego, Janina Żagan. 

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice