Opieka okołoporodowa

wróć

W każdy wtorek na facebookowym fanpage Szpitala Śląskiego w Cieszynie pojawiają się informacje dotyczące opieki okołoporodowej, adresowane do mieszkanek z terenu powiatu cieszyńskiego.

Wtorek, 16 grudnia 2021

Wtorek, 14 grudnia 2021 r. 

Wtorek, 9 grudnia 2021 r. 

Wtorek, 7 grudnia 2021 r. 

Wtorek, 30 listopada 2021 r. 

Wtorek, 23 listopada 2021 r. 

Wtorek, 16 listopada 2021 r. 

Wtorek, 9 listopada 2021 r. 

Wtorek, 2 listopada 2021 r. 

Wtorek, 26 października 2021 r. 

Wtorek, 19 października 2021 r. 

Wtorek, 13 października 2021 r. 

Wtorek, 5 października 2021 r, 

Wtorek, 28 września 2021

Wtorek, 21 września 2021 

Wtorek, 14 września 2021

Wtorek, 7 września 2021  

Wtorek, 31 sierpnia 2021 

Wtorek, 24 sierpnia 2021 

Wtorek, 17 sierpnia 2021

Wtorek, 10 sierpnia 2021

Wtorek, 3 sierpnia 2021

Wtorek, 27 lipca 2021 

Wtorek, 20 lipca 2021 

Wtorek, 13 lipca 2021 

 Wtorek, 6 lipca 2021

 

Wtorek, 29 czerwca 2021 

Wtorek, 22 czerwca 2021 

 

Wtorek, 15 czerwca 2021 

Wtorek, 8 czerwca 2021

Wtorek, 1 czerwca 2021 

 

Środa, 26 maja 2021

 Wtorek, 25 maja 2021

Wtorek, 18 maja 2021 

Wtorek, 11 maja 2021

 Wtorek, 27 kwietnia 2021

 

Wtorek, 27 kwietnia 2021

Wtorek, 13 kwietnia 2021 

 Wtorek, 6 kwietnia 2021

 Wtorek, 23 marca 2021 

Wtorek, 16 marca 2021 

Wtorek, 9 marca 2021 

Wtorek, 2 marca 2021 

Wtorek, 4 maja 2021

Środa, 5 maja 2021 

 
Zapraszamy do obejrzenia filmu, dzięki któremu przyszłe mamy mogą bliżej zapoznać się z Blokiem Porodowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, jego wyposażeniem oraz proponowanymi przez Oddział Ginekologiczno-Położniczy rozwiązaniami i udogodnieniami. Przyszłe mamy dowiedzą się z niego także, jak ważny jest dla pracowników Szpitala ich komfort i relacja, jaką nawiązują z Pacjentkami.
 
Szpital Śląski w Cieszynie czeka na swoje Pacjentki i serdecznie zaprasza do ich szpitala! 
 

Dorota Mecha - Położna Roku w wywiadzie dla Portalu OX.pl. 

Cieszyńska położna opowiada Jackowi Porzyckiemu w wywiadzie o cesarskim cięciu, znieczuleniu bólu, "rodzeniu po ludzku" i depresji po porodzie. Czy mężczyźni często towarzyszą kobietom w trakcie porodu? Jak reagują?

Dziennikarz OX.pli zapytał również o trudne sytuacje i minusy pracy położnej. Warto zobaczyć! 

 

 

Fundacja Rodzić po Ludzku powstała w 1996 r., aby kontynuować działania zainicjowane przez grupę dziennikarzy i działaczy społecznych podczas pierwszej  akcji "Rodzić po ludzku?" (1994 r.).
 
To wtedy ujawniona została pełna cierpienia i poniżenia rzeczywistość polskich porodówek. Tysiące kobiet w listach i ankietach pisało o braku intymności na wieloosobowych salach porodowych, anonimowości, samotności i braku wsparcia. Matki tuż po narodzinach nie mogły nawet obejrzeć ani przytulić dziecka. Noworodek trafiał do osobnej sali, a matka mogła go widzieć tylko, gdy dziecko, szczelnie owinięte w becik, przynoszono do karmienia. Z powodu zakazu odwiedzin kobieta była odcięta od świata i najbliższych. W czasie trwania pierwszej akcji, jej organizatorzy zaproponowali kierunek przyjaznych dla matek i dzieci zmian w położnictwie.
 
Gdy rok później akcję powtórzono, okazało się, że proces przemian już się rozpoczął. Na postulaty akcji - m.in. wprowadzenie porodów rodzinnych, umożliwienie matce ciągłego kontaktu z dzieckiem, zniesienie zakazu odwiedzin bliskich - odpowiedzieli dyrektorzy wielu szpitali, lekarze i położne. Masowo zakładano szkoły rodzenia, coraz więcej kobiet mogło liczyć na pomoc i wsparcie personelu w pielęgnacji dziecka oraz w karmieniu piersią. Zaczęto większą uwagę zwracać na poszanowanie intymności w czasie porodu i informować kobiety o jego przebiegu, podawanych lekach, stanie dziecka.

Dzisiaj wiele zjawisk, które dla pokoleń rodzących były źródłem traumatycznych przeżyć porodowych, należy do przeszłości. Poród wciąż jednak dla tysięcy kobiet nie jest pozytywnym doświadczeniem. Nadal nie szanuje się ich przeżyć, bólu, ich prawa do decydowania o sobie i swoim dziecku. Także obecnie wiele interwencji medycznych wykonuje się bez uprzedzenia i zgody kobiety, nie dba o intymność i prywatność w czasie porodu. W wielu szpitalach za intymne warunki i możliwość rodzenia ze wsparciem bliskiej osoby trzeba dodatkowo zapłacić. Dlatego Fundacja Rodzić po Ludzku wciąż działa na rzecz godnego porodu.
 

Z dniem 1 września 2021 r. na terenie powiatu cieszyńskiego wszystkie szkoły rodzenia są płatne przez pacjentkę w 100%. Lista płatnych szkół w Powiecie Cieszyńskim:

Szkoła Rodzenia Szpitala Śląskiego w Cieszynie, "Rodzimy w Cieszynie", Sala Konferencyjna Szpitala Śląskiego w Cieszynie

ul. Bielska 4, 43-400 Cieszyn

https://szpitalslaski.pl/strona-528-rodzimy_w_cieszynie_szkola_rodzenia.html

Szkoła Rodzenia "W dobrych rękach", z dojazdem do Pacjentki https://wdobrych.pl/

Szkoła Rodzenia

ul. Drozdów 8, 43-450 Ustroń

https://placowki.mp.pl/unit/index.html?id=574796

Szkoła Rodzenia w Skoczowie, "Szkoła Rodzenia na Spokojnie", Centrum Terapii i Rozwoju Skoczów

ul. Cieszyńska 16, 43-430 Skoczów

https://spokojnieporod.pl/szkola-rodzenia-w-skoczowie/

 

 

 

Poronienie, urodzenie martwego dziecka to wciąż temat tabu, który ze względu na niosące za sobą przykre chwile jest tematem pomijanym. Mało kobiet wie co im przysługuje w takiej sytuacji, jakie mają prawa. W momencie straty kobieta i jej rodzina mogą uzyskać bezpłatne konsultacje u matkaprawnik.pl 

Na zamieszczonej stronie znajdują się również inne ciekawe i ważne informacji, z którymi warto się zapoznać, np. o sytuacji prawnej kobiety – pracownika, której dziecko urodziło się żywe i zmarło na późniejszym etapie swojego życia (przed upływem 8 tż i po upływie 8 tż). Zachęcamy do odwiedzenia strony.

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży

In­fek­cja CO­VID-19 w cią­ży może być bar­dzo groź­na nie tyl­ko dla Cie­bie, ale rów­nież dla Two­je­go dziec­ka, dla­te­go nie­zwy­kle waż­ne jest, abyś się za­szcze­pi­ła. Kie­dy? Naj­lep­szym okre­sem na szcze­pie­nie prze­ciw CO­VID-19 jest II try­mestr.

Ko­ro­na­wi­rus jest obec­ny w na­szym ży­ciu i nadal moc­no je dez­or­ga­ni­zu­je. Nie­ste­ty wszyst­ko wska­zu­je na to, że jesz­cze dłu­go bę­dzie nam to­wa­rzy­szył. Po po­cząt­ko­wej pa­ni­ce, lock­dow­nach, licz­nych za­cho­ro­wa­niach i zgo­nach wśród naj­bliż­szych, po­wo­li uczy­my się, jak funk­cjo­no­wać na co dzień z pan­de­mią.

Ob­ser­wu­je­my fale za­cho­ro­wań na CO­VID-19 po­wo­do­wa­ne przez róż­ne od­mia­ny wi­ru­sa SARS-CoV-2, w któ­rych cięż­ki, wy­ma­ga­ją­cy ho­spi­ta­li­za­cji prze­bieg cho­ro­by do­ty­czy pra­wie wy­łącz­nie osób nie­zasz­cze­pio­nych.

W gru­pie osób o zwięk­szo­nym ry­zy­ku za­cho­ro­wa­nia na SARS-CoV-2 znaj­du­ją się ko­bie­ty cię­żar­ne. Spo­wo­do­wa­ne jest to zmia­na­mi fi­zjo­lo­gicz­ny­mi wy­stę­pu­ją­cy­mi u ko­bie­ty w cią­ży, mię­dzy in­ny­mi w ukła­dzie im­mu­no­lo­gicz­nym przez mniej­szą od­por­no­ścią na in­fek­cje. Po­nad­to przy ro­sną­cej ma­ci­cy, w któ­rej znaj­du­je się płód, mogą po­ja­wić się trud­no­ści z od­dy­cha­niem.

Szcze­pie­nia to pro­fi­lak­ty­ka

Praw­dą jest, że duża licz­ba cię­żar­nych – za­ka­żo­nych ko­ro­na­wi­ru­sem – może nie od­czu­wać żad­nych ob­ja­wów zwią­za­nych z in­fek­cją lub też bę­dzie mieć ła­god­ny prze­bieg cho­ro­by i do­świad­czy tyl­ko ty­po­wych ob­ja­wów in­fek­cji gór­nych dróg od­de­cho­wych, ta­kich jak go­rącz­ka, ból mię­śni czy gar­dła.

Jed­nak po­win­ni­śmy pa­mię­tać, że moż­li­wość po­da­wa­nia le­ków u cię­żar­nej jest ogra­ni­czo­na, a nig­dy nie wie­my, kie­dy in­fek­cja może ulec za­ostrze­niu i kie­dy wy­stą­pią w jej prze­bie­gu po­wi­kła­nia. Do­dat­ko­wo ro­śnie, już i tak zwięk­szo­ne ry­zy­ko za­krze­pów w cią­ży.

 

Cięż­szy prze­bieg in­fek­cji SARS-CoV-2 zo­stał po­twier­dzo­ny u ko­biet w cią­ży po­wy­żej 35. roku ży­cia, z oty­ło­ścią BMI > 30 kg/m2, pa­lą­cych pa­pie­ro­sy lub też z cho­ro­ba­mi współ­to­wa­rzy­szą­cy­mi. Wy­ka­za­no, że cię­żar­ne w sto­sun­ku do ko­biet nie­bę­dą­cych w cią­ży są 4-krot­nie bar­dziej na­ra­żo­ne na cięż­kie po­wi­kła­nia in­fek­cji SARS-CoV-2, łącz­nie ze zgo­nem ko­bie­ty i jej dziec­ka.

 

Gra­fi­ki opra­co­wa­ne na pod­sta­wie: SARS-CoV-2 in­fec­tion in pre­gnan­cy: A sys­te­ma­tic re­view and meta-ana­ly­sis of cli­ni­cal fe­atu­res and pre­gnan­cy out­co­mes (2020): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/ar­tic­les/PMC7334039/

Za­ufaj na­uce a nie spi­sko­wym teo­riom

Wszyst­ko to wska­zu­je na za­sad­ność sto­so­wa­nia naj­waż­niej­szej me­to­dy po­stę­po­wa­nia pro­fi­lak­tycz­ne­go, jaką są szcze­pie­nia. Szcze­pie­nia to­wa­rzy­szą nam od naj­młod­szych lat, wszak szcze­pi­my na­sze dzie­ci, aby za­bez­pie­czyć jej przed cho­ro­ba­mi za­kaź­ny­mi. Dzię­ki szcze­pie­niom wy­eli­mi­no­wa­li­śmy lub też moc­no ogra­ni­czy­li­śmy wy­stę­po­wa­nie ta­kich cho­rób jak ospa praw­dzi­wa, po­lio czy też odra.

W co­dzien­nej prak­ty­ce, ru­ty­no­wo szcze­pi­my cię­żar­ne na tę­żec, krztu­siec, bło­ni­cę i gry­pę, a jed­nak szcze­pie­nie prze­ciw­ko CO­VID-19 bu­dzi tak wie­le nie­po­ko­ju wśród pa­cjen­tek i ich ro­dzin. Pa­cjent­ki wa­ha­ją się, czę­sto opie­ra­ją swo­ją wie­dzę na nie­spraw­dzo­nych źró­dłach, ule­ga­ją sil­nym wpły­wom ru­chów an­tysz­cze­pion­ko­wych – za­miast za­ufać na­uce.

Re­ko­men­da­cje to­wa­rzystw

No­wo­cze­sna me­dy­cy­na opar­ta jest na stan­dar­dach i pro­ce­du­rach two­rzo­nych na pod­sta­wie EBM (evi­dent ba­sed me­di­ci­ne), czy­li na do­wo­dach na­uko­wych. Pol­skie To­wa­rzy­stwo Gi­ne­ko­lo­gów i Po­łoż­ni­ków wy­da­ło w kwiet­niu 2021 roku ofi­cjal­ne za­le­ce­nia do­ty­czą­ce szcze­pień cię­żar­nych prze­ciw­ko CO­VID-19, w któ­rych stwier­dza na pod­sta­wie da­nych świa­to­wych, jak i pol­skich, że szcze­pion­ki prze­ciw CO­VID-19 po­win­ny być ofe­ro­wa­ne cię­żar­nym i ko­bie­tom kar­mią­cym.

W wy­da­nej re­ko­men­da­cji prze­czy­ta­cie, że pre­fe­ro­wa­ne jest szcze­pie­nie szcze­pion­ka­mi opar­ty­mi na tech­no­lo­gii mRNA (Pfi­zer i Mo­der­na). Wy­ni­ka to ze zde­cy­do­wa­nie więk­szej licz­by ob­ser­wa­cji i ocen bez­pie­czeń­stwa szcze­pień ko­biet cię­żar­nych szcze­pion­ka­mi mRNA.

Stwier­dzo­no też, że czę­stość dzia­łań nie­po­żą­da­nych po szcze­pie­niu cię­żar­nych, nie róż­ni­ła się od czę­sto­ści tych ob­ja­wów u za­szcze­pio­nych ko­biet nie­bę­dą­cych w cią­ży. Do­dat­ko­wo wy­ka­za­no, że po­wi­kła­nia, ta­kie jak po­ro­nie­nie, po­ród przed­wcze­sny, zgon dziec­ka była po­dob­na do da­nych dla wszyst­kich ko­biet w cią­ży, nie­za­leż­nie od szcze­pie­nia.

Co istot­ne, je­śli je­steś w cią­ży za­cho­ro­wa­nie na CO­VID-19 może mieć nie­ko­rzyst­ny wpływ na zdro­wie Two­je i Two­je­go dziec­ka, włącz­nie z ry­zy­kiem śmier­ci. Szcze­pie­nie prze­ciw CO­VID-19, jak wie­my już z do­świad­cze­nia, może nie ustrzec nas przed za­cho­ro­wa­niem, jed­nak znacz­nie ogra­ni­cza ry­zy­ko cięż­kich po­wi­kłań i ho­spi­ta­li­za­cji.

Kie­dy naj­le­piej się za­szcze­pić?

Opty­mal­nym roz­wią­za­niem by­ło­by wy­ko­na­nie peł­ne­go cy­klu szcze­pień przed cią­żą, mimo to z róż­nych przy­czyn wie­le z nas tego nie robi, czy też z po­wo­du nie­chę­ci, bra­ku in­for­ma­cji lub też wcze­śniej­sze­go prze­cho­ro­wa­nia CO­VID. Jed­nak wie­my, że stę­że­nie prze­ciw­ciał po szcze­pie­niu jest więk­sze niż po prze­cho­ro­wa­niu, a prze­by­cie in­fek­cji SARS-CoV2 nie jest prze­ciw­wska­za­niem do szcze­pie­nia.

Za­le­ce­nia mó­wią, że naj­lep­szym cza­sem na szcze­pie­nie w cią­ży jest okres II try­me­stru, gdy mamy już za­koń­czo­ną or­ga­no­ge­ne­zę, czy­li two­rze­nie się na­rzą­dów we­wnętrz­nych pło­du. W tym cza­sie, je­śli na­wet wy­stą­pią nie­ko­rzyst­ne dzia­ła­nia nie­po­żą­da­ne po szcze­pie­niu, tzn. NOP-y typu go­rącz­ka, ból, za­czer­wie­nie­nie w miej­scu wkłu­cia nie będą one mia­ły wpły­wu na pra­wi­dło­wy roz­wój na­rzą­dów dziec­ka.

Re­ak­cje ana­fi­lak­tycz­ne

Na pod­sta­wie ob­ser­wa­cji za­szcze­pio­nych ko­biet stwier­dzo­no tak­że, że re­ak­cje ana­fi­lak­tycz­ne po szcze­pie­niu są wy­jąt­ko­wo rzad­kie (47 przy­pad­ków na 10 mi­lio­nów za­szcze­pio­nych ko­biet), a jak już wy­stę­pu­ją to w 90% przy­pad­kach u osób, u któ­rych już wcze­śniej ob­ser­wo­wa­no re­ak­cje aler­gicz­ne.

Waż­nym aspek­tem wpły­wa­ją­cym na ter­min szcze­pie­nia w cią­ży jest in­for­ma­cja, że prze­ciw­cia­ła wy­two­rzo­ne przez za­szcze­pio­ną cię­żar­ną (czas two­rze­nia to ok. 3-4 tyg. po szcze­pie­niu) prze­cho­dzą do pło­du, co w spo­sób opty­mal­ny za­bez­pie­cza dziec­ko przed za­cho­ro­wa­niem.

Trans­port prze­ciw­ciał przez ło­ży­sko jest naj­więk­szy w III try­me­strze cią­ży, czy­li naj­od­po­wied­niej­szy mo­ment na przy­ję­cie szcze­pion­ki to II try­mestr cią­ży. Pa­mię­taj­my też, że prze­ciw­cia­ła wy­two­rzo­ne przez or­ga­nizm ko­bie­ty, będą prze­ni­kać do mle­ka ko­bie­ce­go, a przez to dzia­łać ochra­nia­ją­co na dziec­ko, tak­że w okre­sie kar­mie­nia pier­sią.

Do­dat­ko­wo nie bez zna­cze­nia po­zo­sta­je za­szcze­pie­nie Wa­sze­go part­ne­ra, kie­dy pla­nu­je­cie lub je­ste­ście w cią­ży, z po­wo­du na­ra­że­nia Was i dziec­ka na in­fek­cje SARS-CoV2.

Dla nie­prze­ko­na­nych, a lu­bią­cych przy­wo­ły­wać świa­to­we in­for­ma­cje:

  • WHO za­le­ca, aby cię­żar­ne na­ra­żo­ne na duże ry­zy­ko za­ka­że­nia CO­VID lub z cho­ro­ba­mi to­wa­rzy­szą­cy­mi były za­szcze­pio­ne po kon­sul­ta­cji z le­ka­rzem pro­wa­dzą­cym.
  • Ame­ry­ka­nie uwa­ża­ją, że nie na­le­ży wstrzy­my­wać szcze­pień cię­żar­nych.
  • W Ka­na­dzie i Niem­czech or­ga­ni­za­cje na­uko­we uzna­ją za słusz­ne po­dej­mo­wa­nie przez ko­bie­ty w cią­ży, de­cy­zji o szcze­pie­niu prze­ciw CO­VID-19.
  • Wiel­ka Bry­ta­nia, Izra­el oraz Bel­gia za­le­ca­ją szcze­pie­nie wszyst­kich cię­żar­nych, nie­za­leż­nie od czyn­ni­ków ry­zy­ka, na­to­miast w Ho­lan­dii prze­wa­ża opi­nia, żeby szcze­pić cię­żar­ne z cho­ro­ba­mi współ­ist­nie­ją­cy­mi.

Ma­jąc na uwa­dze całą tę wie­dzę, mo­że­my stwier­dzić, że rady osób po­stron­nych, czę­sto do­brze nam ży­czą­cych, jed­nak nie ma­ją­cych wie­dzy me­dycz­nej, lub też śro­do­wisk an­tysz­cze­pion­ko­wych, nie po­win­ny mieć wpły­wu na Wa­sze de­cy­zje, zwią­za­ne z Wa­szym zdro­wiem i zdro­wiem Wa­sze­go jesz­cze nie­na­ro­dzo­ne­go dziec­ka.

In­for­ma­cje o do­stęp­no­ści szcze­pień dla cię­żar­nych po­wi­nien przed­sta­wić Wam le­karz pro­wa­dzą­cy cią­żę, zgod­nie z ak­tu­al­nym sta­nem wie­dzy me­dycz­nej.

Pa­mię­taj­cie, że za nami wie­le mie­się­cy za­mknię­cia, tę­sk­no­ty za nor­mal­no­ścią. Pan­de­mia trwa nadal, a my w koń­cu dys­po­nu­je­my zba­da­ną i bez­piecz­ną szcze­pion­ką na cho­ro­bę, któ­ra jest bar­dzo nie­bez­piecz­na. Za­tem, je­śli mamy moż­li­wość, by zro­bić coś, aby po­pra­wić bez­pie­czeń­stwo na­sze i na­szych bli­skich, to czy nie war­to z tego sko­rzy­stać?

Prze­czy­taj wię­cej o szcze­pie­niach ochron­nych w cią­ży.

Źró­dła:

  • Sta­no­wi­sko Pol­skie­go To­wa­rzy­stwa Gi­ne­ko­lo­gów i Po­łoż­ni­ków do­ty­czą­ce szcze­pień ko­biet cię­żar­nych prze­ciw­ko CO­VID19 (Wro­cław 26.04.2021);
  • Szcze­pie­nia prze­ciw­ko CO­VID-19 ko­biet pla­nu­ją­cych cią­żę, bę­dą­cych w cią­ży czy w okre­sie lak­ta­cji; prof. Lau­ter­bach, Gi­ne­ko­lo­gia po dy­plo­mie 11.2021;
  • Cli­ni­cal ma­ni­fe­sta­tions, risk fac­tors, and ma­ter­nal and per­ina­tal out­co­mes of co­ro­na­vi­rus di­se­ase 2019 in pre­gnan­cy: li­ving sys­te­ma­tic re­view and meta-ana­ly­sis (2020);
  • SARS-CoV-2 in­fec­tion in pre­gnan­cy: A sys­te­ma­tic re­view and meta-ana­ly­sis of cli­ni­cal fe­atu­res and pre­gnan­cy out­co­mes (2020);
  • The co­ro­na­vi­rus di­se­ase 2019 vac­ci­ne in pre­gnan­cy: ri­sks, be­ne­fits, and re­com­men­da­tions (05.2021);
  • An­ti­bo­dies in the bre­ast milk of a ma­ter­nal wo­man with CO­VID-19 (2020).

 

Źródło: https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/szczepienia-przeciwko-covid-19-u-kobiet-w-ciazy/

10-22% kobiet cierpi na depresję poporodową. 50-80% przypadków to tzw. baby blues – stan niewymagający interwencji specjalistycznej, jednak pozostałe przypadki często wymagają hospitalizacji. Co trzecia kobieta w 1. tygodniu połogu wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej. W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet 6-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką i obejrzenia filmu.

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy