Opieka okołoporodowa

wróć

W każdy wtorek na facebookowym fanpage Szpitala Śląskiego w Cieszynie pojawiają się informacje dotyczące opieki okołoporodowej, adresowane do mieszkanek z terenu powiatu cieszyńskiego.

Wtorek, 23 listopada 2021 r. 

Wtorek, 16 listopada 2021 r. 

Wtorek, 9 listopada 2021 r. 

Wtorek, 2 listopada 2021 r. 

Wtorek, 26 października 2021 r. 

Wtorek, 19 października 2021 r. 

Wtorek, 13 października 2021 r. 

Wtorek, 5 października 2021 r, 

Wtorek, 28 września 2021

Wtorek, 21 września 2021 

Wtorek, 14 września 2021

Wtorek, 7 września 2021  

Wtorek, 31 sierpnia 2021 

Wtorek, 24 sierpnia 2021 

Wtorek, 17 sierpnia 2021

Wtorek, 10 sierpnia 2021

Wtorek, 3 sierpnia 2021

Wtorek, 27 lipca 2021 

Wtorek, 20 lipca 2021 

Wtorek, 13 lipca 2021 

 Wtorek, 6 lipca 2021

 

Wtorek, 29 czerwca 2021 

Wtorek, 22 czerwca 2021 

 

Wtorek, 15 czerwca 2021 

Wtorek, 8 czerwca 2021

Wtorek, 1 czerwca 2021 

 

Środa, 26 maja 2021

 Wtorek, 25 maja 2021

Wtorek, 18 maja 2021 

Wtorek, 11 maja 2021

 Wtorek, 27 kwietnia 2021

 

Wtorek, 27 kwietnia 2021

Wtorek, 13 kwietnia 2021 

 Wtorek, 6 kwietnia 2021

 Wtorek, 23 marca 2021 

Wtorek, 16 marca 2021 

Wtorek, 9 marca 2021 

Wtorek, 2 marca 2021 

Wtorek, 4 maja 2021

Środa, 5 maja 2021 

 
Zapraszamy do obejrzenia filmu, dzięki któremu przyszłe mamy mogą bliżej zapoznać się z Blokiem Porodowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, jego wyposażeniem oraz proponowanymi przez Oddział Ginekologiczno-Położniczy rozwiązaniami i udogodnieniami. Przyszłe mamy dowiedzą się z niego także, jak ważny jest dla pracowników Szpitala ich komfort i relacja, jaką nawiązują z Pacjentkami.
 
Szpital Śląski w Cieszynie czeka na swoje Pacjentki i serdecznie zaprasza do ich szpitala! 
 

Dorota Mecha - Położna Roku w wywiadzie dla Portalu OX.pl. 

Cieszyńska położna opowiada Jackowi Porzyckiemu w wywiadzie o cesarskim cięciu, znieczuleniu bólu, "rodzeniu po ludzku" i depresji po porodzie. Czy mężczyźni często towarzyszą kobietom w trakcie porodu? Jak reagują?

Dziennikarz OX.pli zapytał również o trudne sytuacje i minusy pracy położnej. Warto zobaczyć! 

 

 

Fundacja Rodzić po Ludzku powstała w 1996 r., aby kontynuować działania zainicjowane przez grupę dziennikarzy i działaczy społecznych podczas pierwszej  akcji "Rodzić po ludzku?" (1994 r.).
 
To wtedy ujawniona została pełna cierpienia i poniżenia rzeczywistość polskich porodówek. Tysiące kobiet w listach i ankietach pisało o braku intymności na wieloosobowych salach porodowych, anonimowości, samotności i braku wsparcia. Matki tuż po narodzinach nie mogły nawet obejrzeć ani przytulić dziecka. Noworodek trafiał do osobnej sali, a matka mogła go widzieć tylko, gdy dziecko, szczelnie owinięte w becik, przynoszono do karmienia. Z powodu zakazu odwiedzin kobieta była odcięta od świata i najbliższych. W czasie trwania pierwszej akcji, jej organizatorzy zaproponowali kierunek przyjaznych dla matek i dzieci zmian w położnictwie.
 
Gdy rok później akcję powtórzono, okazało się, że proces przemian już się rozpoczął. Na postulaty akcji - m.in. wprowadzenie porodów rodzinnych, umożliwienie matce ciągłego kontaktu z dzieckiem, zniesienie zakazu odwiedzin bliskich - odpowiedzieli dyrektorzy wielu szpitali, lekarze i położne. Masowo zakładano szkoły rodzenia, coraz więcej kobiet mogło liczyć na pomoc i wsparcie personelu w pielęgnacji dziecka oraz w karmieniu piersią. Zaczęto większą uwagę zwracać na poszanowanie intymności w czasie porodu i informować kobiety o jego przebiegu, podawanych lekach, stanie dziecka.

Dzisiaj wiele zjawisk, które dla pokoleń rodzących były źródłem traumatycznych przeżyć porodowych, należy do przeszłości. Poród wciąż jednak dla tysięcy kobiet nie jest pozytywnym doświadczeniem. Nadal nie szanuje się ich przeżyć, bólu, ich prawa do decydowania o sobie i swoim dziecku. Także obecnie wiele interwencji medycznych wykonuje się bez uprzedzenia i zgody kobiety, nie dba o intymność i prywatność w czasie porodu. W wielu szpitalach za intymne warunki i możliwość rodzenia ze wsparciem bliskiej osoby trzeba dodatkowo zapłacić. Dlatego Fundacja Rodzić po Ludzku wciąż działa na rzecz godnego porodu.
 

Z dniem 1 września br. na terenie powiatu cieszyńskiego wszystkie szkoły rodzenia są płatne przez pacjentkę w 100%.

Poronienie, urodzenie martwego dziecka to wciąż temat tabu, który ze względu na niosące za sobą przykre chwile jest tematem pomijanym. Mało kobiet wie co im przysługuje w takiej sytuacji, jakie mają prawa. W momencie straty kobieta i jej rodzina mogą uzyskać bezpłatne konsultacje u matkaprawnik.pl 

Na zamieszczonej stronie znajdują się również inne ciekawe i ważne informacji, z którymi warto się zapoznać, np. o sytuacji prawnej kobiety – pracownika, której dziecko urodziło się żywe i zmarło na późniejszym etapie swojego życia (przed upływem 8 tż i po upływie 8 tż). Zachęcamy do odwiedzenia strony.

Szybkie menu

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza
Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM