pm20298

Erasmus + w ZSB w Cieszynie

31.10.2018

W dniach 8 -12 października grupa piętnastu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do czeskich Karkonoszy. Był to pierwszy etap projektu „Chranime si Evropu” w ramach programu Erasmus+, realizowanego we współpracy ze szkołami partnerskimi z Hawierzowa i Żyliny. Celem projektu jest m.in. pogłębianie zainteresowania uczniów w zakresie ochrony bogactwa naturalnego Europy ze szczególnym uwzględnieniem mikroregionów partnerskich szkół, poznanie parków narodowych w krajach partnerskich szkół oraz porównanie i wzbogacenie programów edukacyjnych partnerskich szkół w zakresie ochrony przyrody poprzez współpracę i wymianę dobrych praktyk w zakresie innowacji.

W ramach pierwszej mobilności uczestnicy pod opieką przewodnika górskiego odbyli wycieczkę ekspercką do Karkonoskiego Parku Narodowego, poprzedzoną prezentacją multimedialną na temat ochrony przyrody w Karkonoszach. W kolejnych dniach w ramach rozwijania sportowej i turystycznej aktywności uczniów zorganizowano wspinaczkę na Śnieżkę, wycieczkę na „koloběžkach” oraz spacer „ścieżką przyrodniczą w koronach drzew” połączoną z wykładem przewodnika na temat ochrony zasobów w Karkonoskim Parku Narodowym. To realizacja kolejnego celu projektu, czyli włączanie nowoczesnych trendów w edukację środowiskową. Ukoronowaniem kilkudniowych warsztatów z udziałem uczniów z partnerskich szkół było przygotowanie wspólnego plakatu pt. „Chronimy Europę”. Codzienne spotkania opiekunów  i koordynatorów projektu dotyczyły kolejnych mobilności na Słowacji i w  Polsce w roku 2019 i 2020.

Powyższe działania i aktywności pomogły w integracji naszej młodzieży z uczniami z Czech i Słowacji. Niezapomniane wrażenia zawdzięczamy także rewelacyjnej jesiennej aurze, dzięki czemu Karkonosze odsłoniły w pełni swoje piękno.