Centrum Kultury Gminy Dębowiec
a zapraszają:
Jolanta i Jan Martynek Gazdowie Dożynkowi
Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński
Tomasz Branny Wójt Gminy Dębowiec
Piotr Burawa Sołtys Simoradza
Kim są Gazdowie Dożynek Gminno-Powiatowych w Simoradzu?
Jolanta i Jan Martynkowie z Simoradza (gmina Dębowiec) wraz z synem Damianem, synową Eweliną i córką Eweliną, od ponad 31 lat prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne.
Gospodarują na 12 hektarach ziemi. Głównie sieją zboże, kukurydzę oraz sadzą ziemniaki z przeznaczeniem na własne potrzeby, mają również kilka sztuk bydła, przede wszystkim, jednakże specjalizują się w hodowli drobiu. Mają stado reprodukcyjne (w tym roku pauzują) oraz prowadzą odchów drobiu ogólnoużytkowego polegającego, na tym, że ich ptactwo jest sprzedawane do małych gospodarstw przydomowych z terenu powiatu cieszyńskiego, kiedy osiągną wiek około trzech – czterech miesięcy. Są to kury typowo polskiej rasy ROSA 1, będącej od lat na rynku. Natomiast stado reprodukcyjne to kury, służące do produkcji jaj lęgowych, które następnie są dostarczane do profesjonalnej wylęgarni. Ptactwo zakupuje się w wylęgarni reprodukcyjnej w Rszewie, koło Łodzi i musi być pod stałym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. W zeszłym roku liczyło około 2000 sztuk. Jako ciekawostkę można podać, że są to kury „z papierami”, które potwierdzają, że są to kury reprodukcyjne. Natomiast, jeżeli chodzi o odchów drobiu, to liczba ich ptactwa wynosi około 25 000 sztuk.
Gospodarstwo prowadzone jest przez teścia i synową, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu pozostałych członków rodziny Martynków, którzy łączą pracę na gospodarstwie z pracą zawodową.
10:30 - Formowanie korowodu
11:00 - Wyjazd korowodu do Simoradza
- Nabożeństwo ekumeniczne
- Ceremonia dożynkowa w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Strumień”
- Wręczenie nagród „Laur Dębowego Liścia”
- Uhonorowanie dotychczasowych Starostów Cieszyńskich
14:50 - Kapela „Beskidzcy Zbóje”

Zespół Feel wystąpi na dużej scenie o godz. 17:00.
Feel został założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.
Feel zdobył wiele nagród muzycznych, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki.
Adam Gałka – wokalista, instrumentalista wyróżniający się ciepłą barwą głosu. Pierwsze szlify muzyczne otrzymał w Szkole Muzycznej w Olsztynie. Był również członkiem chóru Surma.
Był i jest zafascynowany twórczością i osobowością Elvisa Presleya. Od wielu lat wraz z zespołem profesjonalnych muzyków wykonuje z ogromnym powodzeniem piosenki z repertuaru Presleya. Studyjne porównanie głosów przeprowadzone przez Kazuo Shibashi z YAMAHA INTERNATIONAL potwierdziło, że głos Adama jest najbardziej zbliżony do głosu Elvisa wśród wszystkich odtwórców Presley’a na świecie.
Ma na koncie ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą. W jego repertuarze ważną pozycją są również pieśni patriotyczne oraz piosenki z dwudziestolecia międzywojennego, za które otrzymał Złoty Liść Retro od prawnuka Michała Fogga.
Wystąpił na 31st April Spring Friendship Art Festival in Pyongyang w Korei Północnej, gdzie zdobył pierwsze miejsce i otrzymał złoty puchar, wykonując piosenkę w języku koreańskim.
Antosia Kraszewska to młoda wokalistka pochodząca z Cieszyna.
Na scenie z mikrofonem czuje się jak ryba w wodzie. Ciągle rozwija się muzycznie i szlifuje wokal. Występy i udział w różnego rodzaju konkursach ją wspaniale rozwijają i dają szansę, jak sama podkreśla, na spełnienie marzeń.
Część mieszkańców z powiatu cieszyńskiego zna ją z wiosennej edycji programu The Voice Kids 5, gdzie śpiewała w drużynie Dawida Kwiatkowskiego. Chociaż nie udało się jej wejść do ścisłego finału, przeżyła tam wielką przygodę i nabyła scenicznego doświadczenia.
Antosia śpiewa nie tylko w telewizji – można usłyszeć ją również na lokalnych imprezach.
Zespół Regionalny Strumień został założony w 2009 roku, a w swoich szeregach skupia w ogromnej większości członków Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – dobre nawyki przeniesione z funkcjonowania tej świetnie działającej grupy sprawiły, iż powołanie do życia Zespołu Regionalnego Strumień okazało się strzałem w dziesiątkę.
Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim melodie i pieśni regionu cieszyńskiego. W rozszerzonej wersji programowej zespół prezentuje także skecze gwarowe, obrzędy dożynkowe, cieszyński czepiny z udziałem par młodych. Atrakcją dla widza są również profesjonalne, przygotowane zgodnie z tradycją stroje regionalne. Zespół, z uwagi na doświadczenie i wysokie poczucie estetyki muzycznej dyrygentów, prezentuje wysoki, wielogłosowy poziom śpiewania.
Oprócz licznych występów, które rocznie obejmują około 50 wyjazdów, zespół spotyka się również towarzysko, organizując ogniska, wycieczki i inne atrakcje.
Pierwszym akompaniatorem grupy był Władysław Budny, dalej przez 4 lata zespół prowadził Jan Chmiel, następnie Henryk Bilicer. Od czerwca 2014 roku do września 2019 roku grupie akompaniował Władysław Wróblewski, a potem Kamilo Badura ze Strumienia. Od listopada 2021 do kwietnia 2022 roku funkcję tę pełnił Adrian Pieniak. Obecnie za klawiszami akordeonu stoi Krzysztof Szymura.
Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest Józefa Greń.
Foto: Bronisław Świeży, Mariusz Gruszka, Henryk Mikołaj Sosna, archiwum MGOK-u
Każda zabawa z tą Kapelą to gwarancja super zabawy oraz miłych wspomnień! Kapela, napady, koncerty to Oni!
Fot. Wiktoria Bielenda
Koło Gospodyń Wiejskich Dębowiec, to grupa fantastycznych kobitek, które: pieką i gotują, haftują i malują, śpiewają i tańcują.
W swoim gronie mają również panów, którzy ich chętnie wspierają.
Aktywnie uczestniczą w życiu Sołectwa i godnie je reprezentują poza jego granicami. Startując w różnych konkursach, zdobywają nagrody i podziw.
W 2021 roku KGW Dębowiec zdobyło I miejsce w plebiscycie “Dziennika Zachodniego” w powiecie cieszyńskim.
W roku 2021 w konkursie TVP programu 2 „Polska od Kuchni” w finale wojewódzkim zdobyło I miejsce.
W konkursie "Bitwa Regionów" Kozy 2023 - zdobyły III miejsce, a I w powiecie cieszyńskim.
Organizują okolicznościowe imprezy i spotkania dla członków. Współpracują z Fundacją Biedronki. W ramach programu “Danie Wspólnych Chwil” zorganizowały 7 spotkań dla Seniorów, zapewniając poczęstunek i atrakcje artystyczne.
Mają swoje filmiki na YouTube: „Rozmowa przy tężni”, „Ballada o babuciu” i „Niedzielny obiad”.
Swoje pyszne wyroby chętnie sprzedają podczas wakacyjnych koncertów przy tężni.
Głowy mają pełne pomysłów, planów i marzeń.
Czego im brakuje to: czasu, aby zrealizować zamiary.
Dla wygody naszych Gości oraz łatwości w poruszaniu się po miejscu, gdzie odbywają się tegoroczne Dożynki, publikujemy poglądową mapkę organizacyjną.

Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane osoby udziałem w dożynkowym korowodzie! Będziecie z nami?!
Szczegóły pod numerami telefonów: 512 298 558 lub 33 858 83 51, e-mail: gok@debowiec.cieszyn.pl
Fot. Małgorzata Krawczyk
Na Dożynki zaprasza Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński
Na Dożynki zaprasza Tomasz Branny, Wójt Gminy Dębowiec

Patronami Dożynek są:
Dożynki na Facebooku można znaleźć TUTAJ.
Partnerem naszych Dożynek jest Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe.
Jedna z atrakcji na Dożynkach będzie balon na uwięzi!
Balon będzie dostępny za darmo. Loty odbędą się od godziny 19:00.
Zapraszamy do skorzystania, jeżeli pozwolą warunki pogodowe.
Loty widokowe będą odbywać się od godziny 14:30.