Aktualności

wróć
seniorzy

Bankowcy dla Edukacji: Seniorzy przyszłością? Dlaczego warto inwestować w działania senioralne?

23.03.2023

Nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Jeśli nic się nie zmieni wkrótce będziemy jednym z najstarszych państw w Europie. Według Banku Światowego już za trzydzieści lat co drugi mieszkaniec Polski będzie w wieku 50+. Warto się na to dobrze przygotować.

Prognozy wskazują jednoznacznie, że w ciągu najbliższych kilku dekad Polska zmieni się nie do poznania. Według Banku Światowego w 2050 r. mediana wieku w Polsce wyniesie 51 lat, co oznacza, że połowa osób będzie młodsza, a połowa starsza. Obecnie wskaźnik ten wynosi 38,2 roku, zaś w 1950 r. było to tylko 25,8 roku. Trend będzie postępował dalej i według Eurostatu w 2100 r. Polska będzie najstarszym społeczeństwem w UE. Pod względem obciążenia demograficznego, czyli liczby osób po 65 roku życia przypadających na sto osób w wieku 15-64 lata wyprzedzimy nawet takie kraje jak Włochy i Szwecja, które od lat kojarzą się ze starzejącym się społeczeństwem.

Tyle statystyki. Znacznie ważniejsze niż liczba lat jest to, w jakiej kondycji zdrowotnej, psychicznej i umysłowej znajduje się dana osoba. Dlatego, skoro znamy już trendy demograficzne, powinniśmy się jak najlepiej przygotować na nadejście „srebrnego tsunami”.

 Starzenie się społeczeństwa wymusi zmiany w gospodarce. Spadnie popyt na towary i usługi dedykowane dla ludzi młodych, a zwiększy się popyt na usługi senioralne. Firmy będą musiały się do tego dostosować. Jednocześnie będą musiały przystosować warunki pracy dla starszych osób. W związku z niedoborem młodych ludzi, doświadczeni pracownicy będą dłużej pracować w firmach, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. O ile zdrowie pozwoli.

Starzenie się społeczeństwa stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Już teraz państwo powinno wdrażać programy profilaktyczne i zdrowotne z myślą o przyszłych seniorach. Dostosowania wymagać będzie również infrastruktura medyczna i personel medyczny. Najbardziej rozchwytywaną specjalizacją medyczną będzie geriatria. Również firmy z branży health, beauty i fitness muszą nastawić się na to, że będzie się zmieniał profil ich klientów.

Do nowej sytuacji będą musiały dostosować się również samorządy, których podstawową misją jest służenie swoim mieszkańcom. Inwestycje w placówki senioralne, w ofertę kulturalną i edukacyjną, a także w dostosowanie lokalnej infrastruktury i transportu dla osób starszych warto zaczynać jak najwcześniej.

Z drugiej strony potrzeby i styl życia przyszłych seniorów będą znacząco różniły się od znanego z przyszłości. Już dziś widzimy, że coraz więcej Polaków spędza emeryturę w sposób aktywny: podróżuje, ćwiczy, kształci się, korzysta z technologii i uprawia różnorakie hobby. Ten trend będzie się nasilał wraz z tym, jak starzeć będą się kolejne roczniki Polaków.

Już dziś warto też pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała nasza sytuacja na emeryturze. Choć część czynników związanych ze zdrowiem jest od nas niezależna, to prowadząc zdrowy tryb życia możemy zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Zdrowa dieta, ruch i regularne badania to najlepsza inwestycja o jakiej możemy pomyśleć. Oczywiście warto też pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturze. Starzenie się społeczeństwa oznacza, że więcej osób będzie czekało w kolejce do podziału środków z państwowego systemu emerytalnego. Ci, którzy z wyprzedzeniem zatroszczą się o jakość jesieni życia, będą na wygranej pozycji. Pamiętaj, przyszłość w Polsce należy do seniorów, a każdy z nas będzie jednym z nich.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

 

Szybkie menu

Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy