Aktualności

wróć
Rozmawiano o  pieczy zastępczej i adopcji

Rozmawiano o pieczy zastępczej i adopcji

28.11.2021

We wtorek, 23 listopada br. w sali konferencyjnej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się VIII konferencja na temat „Rola opiekuna w procesie wychowawczym dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej i adopcji”.

Przybyłych na spotkanie gości oraz osoby oglądające transmisję on-line powitały Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego oraz przedstawicielki organizatorów konferencji – dr Dorota Prysak (Uniwersytet Śląski) i Małgorzata Ratajczak (Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Tęczowa Przystań”). W konferencji wzięła również udział Anna Suchanek, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu Cieszyńskiego. 

W swoich wypowiedziach podkreśliły ogromną wartość długoletniej współpracy dla wzrostu poziomu świadomości społecznej na temat pieczy zastępczej i roli jaką pełni opiekun/rodzic/wychowawca w życiu każdego dziecka.

Dr Dorota Prysak zwróciła uwagę, że dobry wychowawca musi najpierw poznać siebie, zanim zechce poznać dzieci. Powinien odznaczać się pracowitością, ciągłym i nieustannym poznawaniem dziecka oraz wczuwać się w jego świat, wspierać rozwój.

Tematykę trudności w funkcjonowaniu dziecka adopcyjnego oraz form pomocy poruszył w swoim wystąpieniu Pan Mikołaj Zmełty z Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w ZZOZ w Cieszynie. Szczególną uwagę poświęcił problemowi uzależnienia dzieci od Internetu, zwłaszcza zagrożeniom jakie niesie korzystanie z mediów społecznościowych. Media te kreują nieprawdziwy, wyidealizowany obraz świata, do którego dziecko chce dążyć. Nie mając wsparcia i zainteresowania w rodzinie/opiekunach, dziecko może zagubić się w wirtualnym świecie, nawiązać ryzykowne kontakty czy gwałtownie obniżyć poziom swojej samooceny, co może prowadzić nawet do depresji. Pan Mikołaj przedstawił również ofertę Poradni Psychologicznej dla dzieci działającej przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Poradnia ta oferuje pomoc bezpłatnie. Świadczy wsparcie w postaci porad psychologicznych, diagnostycznych, sesji wsparcia, psychoterapii indywidualnej, grupowej jak i rodzinnej oraz wizyt środowiskowych.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu Pani Anna Sławińska przybliżyła uczestnikom konferencji charakterystykę placówki pobytu całodobowego dla chłopców z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podkreśliła, że cały zespół pracowników stara się stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. Z niepokojem zwróciła uwagę na plany deintytucjonalizacji Domów Pomocy Społecznej w Polsce, ze względu na brak alternatywny dla nich. W powiecie nie ma specjalistycznych rodzin zastępczych, a adopcje dziecka z niepełnosprawnością zdarzają się niezwykle rzadko.

Kolejna prelegentka – Pani Dorota Kałuża mówiła o roli i znaczeniu wychowawcy prowadzącego indywidualny proces wychowawczy dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Podkreśliła, że wychowawca powinien być równowartościowym towarzyszem, partnerem, który stwarza dziecku warunki do podejmowania świadomego wysiłku samowychowawczego, odgrywa bowiem ważną rolę w budowaniu pozytywnej oceny i samodzielności dziecka. Wychowawca - mentor przygotowując młodego człowieka do dorosłego życia dostarcza mu pozytywnych wzorców, ułatwia nabycie wiedzy i umiejętności, które wychowanek będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

Na zakończenie konferencji swoimi doświadczeniami podzielili się państwo Aneta i Marek Flisowscy – niezawodowa rodzina zastępcza. Opowiedzieli o swojej drodze do rodzicielstwa zastępczego, o zmianach jakie zaszły w ich życiu oraz o blaskach i cieniach wychowywania dzieci, którym kilka lat temu dali dom, a które obecnie są dla nich wielką dumą i pociechą. W podsumowaniu konferencji - organizatorki podkreśliły to, jak ważnym społecznie tematem jest rodzicielstwo zastępcze i współpraca różnych osób i instytucji na rzecz dziecka. Mimo, że konferencja odbyła się już ósmy raz nadal nie brakuje tematów do rozmów i rozważań, bo od właściwie zorganizowanej pieczy zastępczej zależy los wielu dzieci. Obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie im jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa, miłości i przynależności do osób towarzyszących mu w tym procesie. Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania Staroście Cieszyńskiemu Mieczysławowi Szczurkowi, Dziekanowi Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie dr hab. Krzysztofowi Bąk prof. UŚ, Dziekanowi Wydziału Nauk Społecznych w Katowicach prof. zw. dr hab. Zenonowi Gajdzica oraz Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie Agnieszce Baszczyńskiej za objęcie konferencji patronatem honorowym.

fot. Mateusz Taranowski 

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy